Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bytomianie oddali hołd

Data publikacji: 2014-03-01, Data modyfikacji: 2014-03-03
A A AWydrukDrukuj  
 

Mszą świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się dzisiaj obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście. Już po raz czwarty w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające tych, którzy swoje życie oddali za ojczyznę, a przez władze komunistyczne zostali skazani na zapomnienie.

Przez lata władze komunistyczne próbowały zatrzeć o nich pamięć. Walczyli o wolną i niepodległą Polskę, jednak dla władz komunistycznych byli balastem i nie wolno było o nich nawet wspominać. Dzisiaj są dla nas bohaterami i wzorem do naśladowania. Mowa o Żołnierzach Wyklętych, którym cała Polska oddała hołd.

W obchodach miejskich, które odbyły się na Rynku wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Sejmu RP, wojska, harcerze, uczniowie bytomskich szkół oraz mieszkańcy. Rozpoczęły je uroczyste wciągnięcie flagi na maszt oraz apel pamięci. Prezydent Damian Bartyla mówił o poświęceniu tysięcy polskich żołnierzy, którzy narażając swoje życie walczyli o wolną Polskę. Oddajemy dziś wszystkim Żołnierzom Wyklętym hołd. Pamiętamy o ich poświęceniu dla ojczyzny i walce za wolną Polskę – mówił prezydent Bytomia.

Uroczystości na Rynku zakończyły się pokazem musztry paradnej oraz pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bytomiu. Po nich w Beceku okolicznościowy koncert historyczno-patriotyczny zagrał zespół rockowy „Forteca”. Zanim jednak muzycy ze Szczyrku rozpoczęli występ, historię i sylwetkę Żołnierzy Wyklętych, także i tych z Bytomia, przedstawił Sekretarz Miasta Krzysztof Przybylski.

Dzisiejszy koncert zespołu „Forteca” zainaugurował także Festiwal Twórczości Patriotycznej „Mój Bytom - Moja Polska”, który potrwa w Bytomiu do 3 maja.

"W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - tak ustawa sejmowa z dnia 3 lutego 2011 roku określa obchodzony 1 marca Narodowy

Dzień ten ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tą walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Sejm ustanawiając 1 marca dniem pamięci o nich oddał im tym samym hołd i wdzięczność za walkę i trud jaki wówczas podjęli.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest oficjalnym świętem państwowym.

 

Urząd Miejski w Bytomiu, Źródło artykułu: www.bytom.pl, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Bytomiu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Bytom - miasto na prawach powiatu stanowiące w latach 1742-1951 siedzibę powiatu, położone na Górnym Śląsku na Wyżynie Śląskiej.

Niegdyś na jego terenie działało 11 kopalni i 2 huty żelaza, obecnie fukcjonuje jedynie kopalnia Bobrek-Centrum. Bytom poszczycić się może średniowieczny układem urbanistycznym miasta, bogactwem zabytków architektonicznych oraz mnogością instytucji kultury.

Ponad to atrakcję stanowią: kolejka wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie, tramwaj Konstal N z 1949 roku - najstarszy regularnie kursujący tramwaj w Polsce, czy przyrodnicze - Rezerwat drzew bukowych Segiet w Suchej Górze oraz Rezerwat ptactwa wodnego Żabie Doły.

Bytom leży na szlaku komunikacyjnym autostrady A1 oraz 5 dróg krajowych: 11,78, 79, 88 oraz drogi krajowej nr 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola