Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grafika Delekty w Bibliotece

Data publikacji: 2014-02-21, Data modyfikacji: 2014-02-23
A A AWydrukDrukuj  
 

Do 13 marca będzie można oglądać niezwykłe grafiki profesora Eugeniusza Delekty w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej. W piątek zorganizowano wernisaż jego wystawy.

Profesor Eugeniusz Delekta urodził się w 1946 roku. Studiował w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Grafiki w Katowicach. Od 1972 roku jest związany ze szkolnictwem wyższym i aktualnie pracuje na Wydziale Artystycznym w Katowicach, gdzie prowadzi pracownie grafiki.

Równolegle z pracą dydaktyczną wciąż pracuje twórczo. W pracy artystycznej zajmuje się grafiką artystyczną, malarstwem, rysunkiem i grafiką projektową.

Swoją twórczość prezentował na ponad 70 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą,  m. in.: w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Bielsku-Białej, Sandomierzu,  Bytomiu, Krakowie oraz Genk (Belgia), Piestanach, Bratysławie, Ostrawie, Vicenzi. Brał udział w ponad 340 wystawach zbiorowych, w tym ponad 70 wystawach międzynarodowych grafiki, m. in.: w Krakowie, Poznaniu, Linzu, Ibizie, Oxfordzie, Budapeszcie, Wiedniu, Londynie, Toronto, Paryżu, Barcelonie, Willa – Marie, Guanlan, Wilnie, Novosibirsku, Charkowie, Iowa City, Mediolanie, Bangkoku, Buenos Aires, Codaques, Stambule, Sofii, Tarragonie, Pradze, Taipei, Taichung,Ankarze, Junnan, Aiud ,Ruse. Został wyróżniony ponad 40 nagrodami na wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych.

Grafiki i obrazy prof. Eugeniusza Delekty znajdują się w licznych zbiorach muzealnych w kraju oraz za granicą, w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz w kilku Galeriach BWA.

 

Urząd Miejski w Bytomiu, Źródło artykułu: www.bytom.pl, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Bytomiu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Bytom - miasto na prawach powiatu stanowiące w latach 1742-1951 siedzibę powiatu, położone na Górnym Śląsku na Wyżynie Śląskiej.

Niegdyś na jego terenie działało 11 kopalni i 2 huty żelaza, obecnie fukcjonuje jedynie kopalnia Bobrek-Centrum. Bytom poszczycić się może średniowieczny układem urbanistycznym miasta, bogactwem zabytków architektonicznych oraz mnogością instytucji kultury.

Ponad to atrakcję stanowią: kolejka wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie, tramwaj Konstal N z 1949 roku - najstarszy regularnie kursujący tramwaj w Polsce, czy przyrodnicze - Rezerwat drzew bukowych Segiet w Suchej Górze oraz Rezerwat ptactwa wodnego Żabie Doły.

Bytom leży na szlaku komunikacyjnym autostrady A1 oraz 5 dróg krajowych: 11,78, 79, 88 oraz drogi krajowej nr 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola