Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Grafiki Eugeniusza Delekty

Data publikacji: 2014-02-20, Data modyfikacji: 2014-02-21
A A AWydrukDrukuj  
 

Swoją twórczość prezentował na ponad 70 wystawach w kraju i za granicą, między innymi w: Belgii, Słowacji, Czechach i Włoszech. Jego prace prezentowane były również w naszym mieście. Już jutro, 21 lutego w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego po raz kolejny będziemy mogli zobaczyć dzieła Delekty. Początek wernisażu o 17.00.

Profesor Eugeniusz Delekta studiował w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Grafiki w Katowicach. Od 1972 roku związany jest ze szkolnictwem wyższym. Pracował w Akademii Sztuk Pięknych, a następnie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie współorganizował Instytut Wychowania Plastycznego w Cieszynie. Aktualnie jest pracowanikiem na Wydziale Artystycznym. W latach 1996 – 2002 był dyrektorem Instytutu Sztuki, a następnie 2002 – 2008 dziekanem Wydziału Artystycznego.

Brał udział w ponad 340 wystawach zbiorowych, w tym ponad 70 wystawach międzynarodowych grafiki, m. in.: w Montrealu, Oxfordzie, Budapeszcie, Wiedniu, Londynie, Toronto, Paryżu, Barcelonie, Stambule, Sofii, Pradze czy Madrycie. Został wyróżniony ponad 40 nagrodami na wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych, m. in.: w 2000 roku na Międzynarodowym Konkursie Grafiki w Toronto uzyskał nominację do Grand Prix, w 2008 roku uzyskał nagrodę “Pro Scientia et Arte” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne.

Grafiki i obrazy prof. Eugeniusza Delekty znajdują się w licznych zbiorach muzealnych w kraju, m. in. : w Bytomiu, Łodzi, Szczecinie, Zielonej Górze, Warszawie, Gdańsku, Rzeszowie, Katowicach, Bielsku-Białej, Zamościu, Malborku, za granicą: Genk, Cluj, Toronto, Grabado, Vicenzi.

 

Urząd Miejski w Bytomiu, Źródło artykułu: www.bytom.pl, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Bytomiu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Bytom - miasto na prawach powiatu stanowiące w latach 1742-1951 siedzibę powiatu, położone na Górnym Śląsku na Wyżynie Śląskiej.

Niegdyś na jego terenie działało 11 kopalni i 2 huty żelaza, obecnie fukcjonuje jedynie kopalnia Bobrek-Centrum. Bytom poszczycić się może średniowieczny układem urbanistycznym miasta, bogactwem zabytków architektonicznych oraz mnogością instytucji kultury.

Ponad to atrakcję stanowią: kolejka wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie, tramwaj Konstal N z 1949 roku - najstarszy regularnie kursujący tramwaj w Polsce, czy przyrodnicze - Rezerwat drzew bukowych Segiet w Suchej Górze oraz Rezerwat ptactwa wodnego Żabie Doły.

Bytom leży na szlaku komunikacyjnym autostrady A1 oraz 5 dróg krajowych: 11,78, 79, 88 oraz drogi krajowej nr 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola