Cztery instytucje kultury, cztery dyscypliny sztuki, które łączy wrażliwość na piękno, rytm i… Bytom. Zafascynowany artystycznym potencjałem naszego miasta tancerz Alexey Torgunakov tworzył film dokumentalny „Z muzyką i tańcem przez Bytom”. Projekt, który zaprezentowany zostanie w najbliższą sobotę, 2 kwietnia w Teatrze Rozbark, powstał w ramach ubiegłorocznego stypendium Prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
„Z muzyką i tańcem przez Bytom” - to tytuł projektu stypendialnego, do którego Alexey Torgunakov zaprosił Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego, Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina, Wydział Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych oraz Teatr Rozbark.
- Idea, która mi przyświecała, to przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, że w Bytomiu każdego dnia kształcą się nowe pokolenia artystów, a w murach tych instytucji od lat uwalnia się twórcza energia. Komuś, kto się interesuje życiem miasta nie trzeba tego tłumaczyć, ale warto to zrobić dla pozostałych. To wielka wartość i duma dla miasta - mówi Alexey Torgunakov, tancerz i stypendysta.
Kultura, świeżość, progres
Na zgromadzony materiał złożyły się rozmowy z przedstawicielami poszczególnych instytucji, w których chętnie dzielili się swoimi marzeniami, planami na przyszłości oraz tym, jak sobie radzą w obecnych czasach.
- O każdej z tej instytucji można zrobić odrębny materiał, bo każda z nich ma swoją historię i osobowość. Nasz film jest zapisem codzienności - lekcji, prób, pokazów. Przyglądając się z bliska życiu szkół artystycznych, starliśmy się być niewidoczni dla gospodarzy. Bez scenariusza, wyreżyserowanych scen udało nam się pokazać prawdę - mówi stypendysta.
Alexey Torgunakov współpracuje z Teatrem Rozbark od 2014 roku. Zanim związał się z bytomską sceną, występował w moskiewskim Teatrze Bolshoi oraz w Provincial Dances Theatre w Jakaterynburgu. Do Bytomia przyjechał na zaproszenie ówczesnych dyrektorów artystycznych Teatru Rozbark Uri’ego Ivgi i Johana Grebena.
- To nie ja wybrałem Bytom, to Bytom wybrał mnie - mówi tancerz Alexey Torgunakov. - Polska scena tańca współczesnego miała swój początek w Bytomiu i wciąż kontynuuje te tradycje, poszukując nowych inspiracji. Obserwując młode pokolenie polskich tancerzy, poznajemy ich warsztat, ambicję i kreatywność, która wyróżnia ich nie tylko na krajowych scenach, ale też zagranicznych - mówi tancerz.
Alexey Torgunakov przez trzy lata współpracował z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową, prowadził też zajęcia na bytomskim Wydziale Teatru Tańca AST.
- Kiedy dowiedziałem się o możliwości aplikowania o stypendium wiedziałem, że chcę zrobić materiał o tych instytucjach. Może dlatego, że jestem z zewnątrz, inaczej widzę miasto i jego potencjał. Chciałbym, aby bytomianie oglądając ten film nie tylko dowiedzieli się, ze w ich mieście działają takie instytucje, ale mogli być dumni, że mają je na wyciągnięcie ręki - mówi Alexey.
Podkreśla, że praca nad filmem była dla niego ważnym doświadczeniem. - Dziękuję komisji, która wybrała mój projekt i całej ekipie, która zaangażowała się w jego powstanie. Mam nadzieję, że zainteresuje bytomian i pokaże im jakie wartościowe rzeczy dzieją się w mieście.
Nad filmem pracowali także Joanna Mauer (kierownik produkcji), Joanna Brodniak (montaż), Julia Lewandowska, Aleksandra Staszczyk (operatorzy), Karo Glazer (realizacja i montaż dźwięku).
Studio Rozbark
W sobotni wieczór publiczność zobaczy także inne filmy powstałe w ramach projektu Studio Rozbark, m.in.“Taki Taniec”, “Zarapuj mnie Ślunsk”, “Apocaliptic trial” czy “Z Nieba w Niebo” - teledysk zrealizowany dla Pawła Małaszyńskiego i zespołu Cochise.
![]() |
Bytom - miasto na prawach powiatu stanowiące w latach 1742-1951 siedzibę powiatu, położone na Górnym Śląsku na Wyżynie Śląskiej. Niegdyś na jego terenie działało 11 kopalni i 2 huty żelaza, obecnie fukcjonuje jedynie kopalnia Bobrek-Centrum. Bytom poszczycić się może średniowieczny układem urbanistycznym miasta, bogactwem zabytków architektonicznych oraz mnogością instytucji kultury. Ponad to atrakcję stanowią: kolejka wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie, tramwaj Konstal N z 1949 roku - najstarszy regularnie kursujący tramwaj w Polsce, czy przyrodnicze - Rezerwat drzew bukowych Segiet w Suchej Górze oraz Rezerwat ptactwa wodnego Żabie Doły. Bytom leży na szlaku komunikacyjnym autostrady A1 oraz 5 dróg krajowych: 11,78, 79, 88 oraz drogi krajowej nr 94. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola