Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bytom - miasto, które umarło

 
Bytom na Śląsku. W PRL-u miasto w pierwszej piętnastce największych w Polsce. Trzecie pod względem produkcji przemysłowej z licznymi zakładami przemysłowymi liczonymi w dziesiątkach. Oprócz kopalń i hut były zakłady mięsne, odzieżowe, sprzętu medycznego, materiałow ceramicznych, gumowych, budowlanych, przetwórnia ryb, zakłady elektroniczne, laboratorium sprzętu wysokiego napięcia itd. Dziś ostały się ledwie trzy przedsiębiorstwa z tej długiej listy, a doszło parę hipermarketów. Film jest dowodem niszczącej siły neoliberalnego kapitalizmu, który wdrożono w Polsce po 1989 roku. Tylko nieliczne miasta się podźwignęły i rozwinęły.

 


Thorsupremecommander
 
Data pliku video: 2008-03-03, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Bytom - miasto na prawach powiatu stanowiące w latach 1742-1951 siedzibę powiatu, położone na Górnym Śląsku na Wyżynie Śląskiej.

Niegdyś na jego terenie działało 11 kopalni i 2 huty żelaza, obecnie fukcjonuje jedynie kopalnia Bobrek-Centrum. Bytom poszczycić się może średniowieczny układem urbanistycznym miasta, bogactwem zabytków architektonicznych oraz mnogością instytucji kultury.

Ponad to atrakcję stanowią: kolejka wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie, tramwaj Konstal N z 1949 roku - najstarszy regularnie kursujący tramwaj w Polsce, czy przyrodnicze - Rezerwat drzew bukowych Segiet w Suchej Górze oraz Rezerwat ptactwa wodnego Żabie Doły.

Bytom leży na szlaku komunikacyjnym autostrady A1 oraz 5 dróg krajowych: 11,78, 79, 88 oraz drogi krajowej nr 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola