Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego z prezydentem Dudą

Data publikacji: 2017-05-31, Data modyfikacji: 2017-05-31
A A AWydrukDrukuj  
 
Obchody Dnia Samorządu Terytorialnego z prezydentem Dudą

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Andrzej Duda zaprosił w poniedziałek do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli samorządów. Dziękował za "służbę dla współmieszkańców" i wręczył działaczom odznaczenia państwowe.

"Samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczypospolitej, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Oznacza istotną, może i najistotniejszą decentralizację władzy państwowej, realizowaną w jakimś sensie poprzez, ale także i dla zasady subsydiarności, czyli inaczej mówiąc - pomocniczości" - mówił Duda.

Przypomniał, że zasada pomocniczości oznacza, że władza powinna być w jak największym stopniu w rękach zwykłych ludzi, "powinna być realizowana poprzez społeczność lokalną, albo w miarę - najbliżej społeczności lokalnej, jak to tylko możliwe". "Ale przede wszystkim istota polega na tym, że państwo jesteście wyłonieni przez swoich współmieszkańców i macie im pomagać w wykonywaniu tych zadań publicznych, które są dla nich realizowane, i które mają im ułatwiać, umożliwiać codzienne funkcjonowanie, codzienne życie" - zaznaczył prezydent.

Zwracając się do samorządowców podkreślił, że to oni widzą Polskę najbliżej, jej niedostatki, problemy, także te, które wynikają z braku dostatecznego rozumienia Polski lokalnej "często przez władze na poziomie centralnym". "Tak było na przestrzeni tych ostatnich 27 lat. Pewnie, gdyby nie były popełniane też i błędy w relacjach pomiędzy władzą centralną, rządową czy ustawodawczą a samorządem, to być może Polska lokalna byłaby dziś lepiej, równiej rozwinięta niż to ma miejsce" - powiedział Duda. 

Jak dodał, niektórym samorządom władze lokalne stwarzały lepsze warunki, a w innych było gorzej: mniej inwestycji i mniej pracy. Prezydent podkreślił, że ogromnym zadaniem władzy centralnej jest stworzyć takie warunki, żeby samorządy mogły lepiej funkcjonować i w pełni rozwinąć skrzydła.

Ocenił, że bardzo istotną kwestią jest współdziałanie. "Proszę, abyście na wszystkie zmiany, które są realizowane i dotyczą samorządu terytorialnego patrzyli w sposób niezwykle uważny, byście się temu przyglądali i analizowali i czuli ten potencjał i siłę, by wyrazić głos" - powiedział Duda. Prosił samorządowców o pozytywne, krytyczne, ale życzliwe podejście.

"Przyjmijmy z góry założenie, że państwo chcecie działać jak najlepiej dla swoich społeczności lokalnych, a rządzący chcą działać jak najlepiej dla Rzeczypospolitej, czyli także dla waszych społeczności lokalnych" - mówił prezydent, kierując do samorządowców podziękowania. 

"Dziękuję za tę służbę dla swoich, dla tych najbliższych, dla sąsiadów, współmieszkańców, dla swojej gminy, powiatu, województwa, regionu, ale dziękuję także, że poprzez tę służbę czynnie uczestniczycie państwo w budowaniu potencjału dowodzenia Rzeczypospolitej, czyli nas wszystkich" - mówił Duda. 

Prezydent przypomniał, że sprzeciwił się ograniczeniu kadencji wstecz. Zaznaczył, że drugą kwestią, co do której można prowadzić dyskusję, jest czy powinno być w ogóle ograniczenie możliwości sprawowania mandatu prezydenta miasta, burmistrza, wójta do dwóch kadencji na przyszłość. „I to jest temat do dyskusji. Ja osobiście uważam, że można to rozważyć i jest to rozwiązanie, które jest porównywalne z kadencyjnością prezydenta” – dodał.

Prezydent wręczył 10 osobom Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski; 15 osób Srebrne Krzyże Zasługi, a 18 osób otrzymało Złote Krzyże zasługi.

Dzień Samorządu Terytorialnego - 27 maja - ustanowiony został przez Sejm w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP, Autor zdjęć: wikipedia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Bytom - miasto na prawach powiatu stanowiące w latach 1742-1951 siedzibę powiatu, położone na Górnym Śląsku na Wyżynie Śląskiej.

Niegdyś na jego terenie działało 11 kopalni i 2 huty żelaza, obecnie fukcjonuje jedynie kopalnia Bobrek-Centrum. Bytom poszczycić się może średniowieczny układem urbanistycznym miasta, bogactwem zabytków architektonicznych oraz mnogością instytucji kultury.

Ponad to atrakcję stanowią: kolejka wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie, tramwaj Konstal N z 1949 roku - najstarszy regularnie kursujący tramwaj w Polsce, czy przyrodnicze - Rezerwat drzew bukowych Segiet w Suchej Górze oraz Rezerwat ptactwa wodnego Żabie Doły.

Bytom leży na szlaku komunikacyjnym autostrady A1 oraz 5 dróg krajowych: 11,78, 79, 88 oraz drogi krajowej nr 94.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola